Bursa Lokma

TAVUKLU PİLAV

Özel günlerinizin ayrılmaz ikramlarından olan Tavuklu Pilavı, Bursam Lokma farkıyla misafirlerinize sunmaya ne dersiniz?

En kaliteli pirinç taneleri ile tel tel ayrılmış enfes haşlanmış tavuk tanelerinin harmanlanmış birleşiminden ortaya çıkan muhteşem lezzeti, Bursam Lokma farkıyla hiç tereddüt etmeden misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

İsteğinize göre şehriyeli, şehriyesiz veya nohutlu, nohutsuz olmak üzere tamamen size özel olarak üreteceğimiz Tavuklu Pilav ikramımız hakkında biraz daha bilgi verecek olursak;

Tavuğun en leziz ve beyaz eti bol su’da haşlanır. Akabinde lokum gibi olmuş yumuşacık tavuk eti tiftiklenip, dilerseniz daha sonra servis edilmek üzere, dilerseniz pilav ile harmanlanıp servis edilmek üzere bir kenara ayrılır.
Önceden suda bekletilmiş kaliteli pirincimiz, isteğinize kavrulurak veya kavrulmadan sıcak tavuk suyuna bırakılır. Dilerseniz pirincimiz suyunu çekmeden nohut veya şehriye eklenir. Belirli bir süre sonra demlenen pilavımız isteğinize göre tavuklarla harmanlanarak veya tavuğu üzerinde olarak servis edilir.